TAEKWONDO

Taekwondo, fiziksel dövüş becerilerinden fazlasını öğreten en sistematik ve bilimsel Kore geleneksel dövüş sanatlarından biridir. Bedenimizi ve zihnimizi eğiterek ruhumuzu ve yaşamımızı geliştirmenin yollarını gösteren bir disiplindir. Bugün uluslararası bir üne kavuşmuş, olimpiyatlarda resmi oyunlar arasında yer alan küresel bir spor haline gelmiştir


Tae Kwon Do, ilk kez 1988 Seul Olimpiyat Oyunlarında bir gösteri etkinliği olarak ortaya çıktığında Olimpik bir spor olarak kabul gördü. Tae Kwon Do, 2000 yılında Sidney Olimpiyatları'nda başlayan tam madalyalı bir spor yarışması oldu.


"Tae" "Kwon" "Do" kelimesinin anlamına daha yakından bakalım. Korece tek kelime olmasına rağmen İngilizce yazımında gösterildiği gibi üç bölümden oluşmaktadır. "Tae", "ayak", "bacak" veya "üzerine basmak" anlamına gelir; "Kwon", "yumruk" veya "dövüş" anlamına gelir; ve "Yap", "yol" veya "disiplin" anlamına gelir. Bu üç parçayı bir araya getirirsek, "Tae Kwon Do"nun arkasında iki önemli kavramı görebiliriz.


Birincisi, Taekwondo, Tae ve Kwon "yumruklar ve ayaklar"ı veya vücudun yumruk ve ayaklarla temsil edilen tüm kısımlarını kullanmanın doğru yoludur. İkincisi, kavgaları kontrol etmenin veya sakinleştirmenin ve barışı korumanın bir yoludur. Bu kavram, Tae Kwon'un 'yumrukları kontrol altına almak' [veya 'yumruklara basmak'] anlamından gelir. Böylece Taekwondo, "kavgaları durdurmak ve daha iyi ve daha barışçıl bir dünya kurmaya yardımcı olmak için vücudun tüm kısımlarını kullanmanın doğru yolu" anlamına gelir.


Taekwondo bugün diğer Doğu ülkelerindeki dövüş sanatlarına benzer ve onlarla bazı özellikleri paylaşır, çünkü evrimi sırasında Japonya ve Çin gibi Kore'yi çevreleyen ülkelerin dövüş sanatlarında var olan birçok farklı stil kazanmıştır.


Ancak Taekwondo, bu tür oryantal dövüş sanatlarından çok farklıdır. İlk olarak, fiziksel olarak, ayak becerilerinin bir serapını içeren aktif hareketlerle çok dinamiktir. İkincisi, temel fiziksel hareketler, bir bütün olarak zihnin ve yaşamınkiyle simpatico içindedir. Üçüncüsü, başka bir perspektiften dinamik pozlara sahiptir.


Taekwondo birlik ile karakterize edilebilir: beden, zihin ve yaşamın birliği ve pozun ["poomsae"] ve yüzleşmenin ve kırmanın birliği. Taekwondo yaptığınızda zihninizi huzurlu hale getirmeli ve hareketlerinizle zihninizi senkronize etmeli, bu uyumu hayatınıza ve topluma yaymalısınız.

Taekwondo'da fiziksel hareketler ilkesi, zihin eğitimi ilkesi ve yaşam ilkesi bu şekilde bir ve aynı hale gelir. Öte yandan, doğru poomsea, sonunda büyük bir yıkıcı güç üretecek olan doğru yüzleşmeye yol açar.Yaşam tarzı olarak Taekwondo;

Bir sosyal ağ, saygı, disiplin, öz-vicdan gibi değerler ve çok daha fazlasını içerir.Ustalığı belirtmek için giyilen spor elbisesinin üzerinde farklı renklerde kuşaklar olur. İlk başlama kuşağı beyazdır. En usta olduğunuzu gösteren ise siyah kuşaktır. Arada ise sırasıyla en azdan fazla ustalığa göre sarı, yeşil, mavi, kırmızı kuşaklar vardır. Ancak siyah kuşakta kendi içinde dokuz bölüme ayrılır. Her bir bölüme DAN denir.
Kuşak renklerinin anlamı vardır. Beyazın anlamı ilk başlandığı için saflık ve temizliktir. Sarı kuşağın anlamı ilerlemektir. Mavi kemerin anlamı ise gökyüzüne ulaşmak anlamındadır. Ağaç gibi sporcuda bir süre sonra gelişmesini tamamlar ve ağaç nasıl büyürse mavi kuşağı alan sporcu gelişmesini tamamlamış, temel teknikleri öğrenmiş yavaş yavaş teknikleri gelişmiştir. Kırmızı kuşak tehlike anlamına gelir. Bu kuşağı olan sporcuya dikkat edilmelidir. Kendisine saldıran kişileri uyaran ama uyarmasını dinlemeyip üzerine gelen insanları kolay bir şekilde yenebilir. Siyah kuşak ise en son kuşaktır. Bu kuşağı alan sporcu artık en son seviyeye gelmiş demektir. Tehlikelerden korkmayan korkusuz bir sporcu olmuştur. Siyah kuşak o sporcunun aynı zamanda çok ahlaklı olduğunu da gösterir


Senanur AYTAÇ

71 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ALBAYIN HESABI