SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Güncelleme tarihi: 31 Ağu 2021

En sık alıntılanan tanım

, BM Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu'ndan geliyor: "sürdürülebilir kalkınma, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeden bugünün ihtiyaçlarını karşılayan kalkınmadır."


UCLA Sürdürülebilirlik Komitesi tüzüğünde sürdürülebilirlik şu şekilde tanımlanmıştır: “Bu nesil ve gelecek nesiller için gelişen, sağlıklı, çeşitli ve dayanıklı topluluklar yaratmak amacıyla çevre sağlığı, sosyal eşitlik ve ekonomik canlılığın entegrasyonu. Sürdürülebilirlik uygulaması, bu konuların birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu kabul eder ve bir sistem yaklaşımı ve karmaşıklığın kabul edilmesini gerektirir.”


Sürdürülebilir uygulamalar ekolojik, insan ve ekonomik sağlık ve canlılığı destekler. Sürdürülebilirlik, kaynakların sınırlı olduğunu ve kaynakların kullanım biçimlerinin uzun vadeli öncelikleri ve sonuçları açısından ihtiyatlı ve akıllıca kullanılması gerektiğini varsayar. En basit ifadeyle sürdürülebilirlik, çocuklarımız, torunlarımız ve onlara bırakacağımız dünya ile ilgilidir.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ALBAYIN HESABI

TAEKWONDO