GÖNÜLLÜLÜK NEDİR?

Güncelleme tarihi: 31 Ağu 2021GÖNÜLLÜLÜK NEDİR?


Gönüllülük, birinin kar amacı gütmeyen bir kuruluşa veya akraba olmadığı bir kişiye yardım etmek için zaman ayırdığı ücretsiz bir faaliyet olarak tanımlanır.


Gönüllülüğün daha iyi bilinen faydalarından biri, toplum üzerindeki etkisidir. Ücreti ödenmeyen gönüllüler genellikle bir topluluğu bir arada tutan yapıştırıcıdır. Gönüllülük, topluluğunuzla bağlantı kurmanıza ve onu daha iyi bir yer haline getirmenize olanak tanır. Bununla birlikte, gönüllülük iki yönlü bir yoldur ve yardım etmeyi seçtiğiniz neden kadar size ve ailenize de fayda sağlayabilir. Zamanınızı gönüllü olarak ayırmak, yeni arkadaşlar edinmenize, ağınızı genişletmenize ve sosyal becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.


Gönüllülük, yeni arkadaşlar ve bağlantılar kurmanıza yardımcı olur


Yeni arkadaşlar edinmenin ve mevcut ilişkileri güçlendirmenin en iyi yollarından biri, birlikte ortak bir faaliyette bulunmaktır. Gönüllülük, özellikle bir alanda yeniyseniz, yeni insanlarla tanışmanın harika bir yoludur. Gönüllülük aynı zamanda toplumla bağlarınızı güçlendirir ve destek ağınızı genişleterek sizi ortak ilgi alanlarına, mahalle kaynaklarına ve eğlenceli ve tatmin edici faaliyetlere sahip insanlara maruz bırakır.


Gönüllülük, sosyal ve ilişki becerilerinizi artırır.


Bazı insanlar doğal olarak dışa dönükken, diğerleri utangaçtır ve yeni insanlarla tanışmada zorlanırlar. Gönüllülük, ortak ilgi alanlarına sahip bir grup insanla düzenli olarak buluştuğunuz için size sosyal becerilerinizi uygulama ve geliştirme fırsatı verir. Bir kez ivme kazandıktan sonra, dallara ayrılmak ve daha fazla arkadaş ve bağlantı kurmak daha kolaydır.


Gönüllülüğe başlamak için ipuçları


Öncelikle, yapmak istediğiniz belirli bir şey olup olmadığını kendinize sorun.


Örneğin,

· ister miyim?

· yaşadığım yeri daha iyi hale getirmek için

· benden farklı insanlarla tanışmak

· yeni bir şey denemek için

· boş zamanlarımda bir şeyler yapmak için

· farklı bir yaşam tarzı ve yeni yerler görmek için

· tam zamanlı bir iş olarak yapmak isteyebileceğim iş türünü denemek için

· ilgi alanlarımla ve hobilerimle daha fazlasını yapmak için

· iyi olduğum bir şeyi yapmak


Gönüllü olmanın en iyi yolu, kişiliğinize ve ilgi alanlarınıza uymaktır. Bu soruların cevaplarına sahip olmak, aramanızı daraltmanıza yardımcı olacaktır.


Hedeflerinizi ve ilgi alanlarınızı düşünün


Hedeflerinizi ve ilgi alanlarınızı belirlemek için biraz zaman ayırırsanız, daha zengin ve daha keyifli bir gönüllülük deneyimine sahip olacaksınız. Neden gönüllü olmak istediğinizi düşünerek başlayın. Ayrıca ne yapmaktan hoşlanacağınızı da düşünün. Hem hedeflerinizle hem de ilgi alanlarınızla eşleşen gönüllü fırsatları, sizin için büyük olasılıkla eğlenceli ve tatmin edici olacaktır.


Doğru gönüllü fırsatı nasıl bulunur?


Çok sayıda gönüllü fırsat var. Anahtar, zevk alacağınız ve yapabileceğiniz gönüllü bir pozisyon bulmaktır. Bağlılığınızın kuruluşun ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak da önemlidir.


Aşağıdaki sorular seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olabilir:


· İnsanlarla mı çalışmak istersin yoksa yalnız mı çalışmak istersin?

· Tek başınıza mı yoksa bir ekibin parçası olarak mı çalışmayı tercih edersiniz?

· Perde arkasında daha mı iyisin yoksa daha görünür bir rol üstlenmeyi mi tercih edersin?

· Ne kadar zaman taahhüt etmeye hazırsın?

· Ne kadar sorumluluk almaya hazırsınız?

· Gönüllü bir iş için hangi becerileri getirebilirsiniz?

· Hangi sebepler sizin için önemlidir?

· Gönüllülükten en iyi şekilde yararlanmak


Değerli zamanınızı bağışlıyorsunuz, bu nedenle gönüllülüğünden keyif almanız ve bundan yararlanmanız önemlidir. Gönüllü pozisyonunuzun uygun olduğundan emin olmak ve gönüllü kuruluşta birlikte çalıştığınız kişilerle iletişim kurmak önemlidir.


Sorular sorun


Deneyimin becerileriniz, hedefleriniz ve harcamak istediğiniz zaman için doğru olduğundan emin olmak istersiniz. Herhangi bir sorunuz varsa, konuştuğunuzdan emin olun. Gönüllü koordinatörünüz, üstleneceğiniz gönüllü rolüne; yani, zaman taahhüdü, ilgili herhangi bir eğitim varsa, takılırsanız / herhangi bir sorunuz olursa sizi kim destekleyecek vb. bu yüzden sormaktan korkmayın.


Ne beklendiğini bildiğinizden emin olun. Başlamadan önce, kuruluşta rahat olduğunuzdan, ne beklendiğini bildiğinizden ve zaman taahhüdünü anladığınızdan emin olun. İlk başta kendinizi fazla zorlamamak için küçükten başlamayı düşünün. Gerekirse odağınızı değiştirmek için kendinize biraz esneklik verin.


Değişiklik yapmaktan korkmayın. Deneyiminiz beklediğiniz gibi değilse konuşun. Kendinizi kötü bir uyum için zorlamayın. Odağınızı değiştirme konusunda kuruluşla konuşun veya başka bir eşleşme aramayı düşünün.


İyi eğlenceler. En önemlisi, eğlendiğinizden emin olun! En iyi gönüllü deneyimleri hem gönüllüye hem de kuruluşa fayda sağlar. Kendinizden zevk almıyorsanız, kendinize nedenini sorun. Yaptığınız görevler mi? Birlikte çalıştığın insanlar? Yoksa durum yeni ve tanıdık olduğu için mi rahatsız oluyorsunuz? Sizi rahatsız eden şeyi saptamak, nasıl devam edeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ALBAYIN HESABI

TAEKWONDO