SANAL SPOR GÖNÜLLÜĞÜ

Güncelleme tarihi: 15 Haz 20211. PROJE AMACI NEDİR?


Proje internet tabanlı bir platform üzerinden spor temelli hizmetlerin, proje kapsamında yetiştirilecek gönüllüler tarafından hizmete ihtiyaç duyan kişilere sunulmasını amaçlamaktadır. Pilot çalışma olarak planlanan projenin sürdürülebilirliği test edilerek ülkemizde öncü olacak platformu halkın hizmete sunmak, projenin genel amacıdır.


2. PROJE GEREKÇESİ NEDİR?


Dijitalleşme ile yeni bir düzene doğru gitmekte olan dünyanın pandemi süreciyle birlikte hem fiziksel temastan kaçınması hem de sağlığını korumaya çalışmasından dolayı çevrimiçi ortamda ücretsiz spor temelli gönüllülük faaliyetlerinin sunulması başlıca gerekçedir.


3. SANAL SPOR GÖNÜLLÜSÜ NEDİR?


Gönüllülük; bizlere verilen akıl, beden, vakit emek gibi pek çok kıymetin doğrudan karşılık beklemeden insanlarla ve diğer varlıklarla paylaşılmasıdır. (Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2019) Spor temelli gönüllülük faaliyetlerinin çevrimiçi ortamda yürüten kişi anlamına gelmektedir.


4. HEDEF KİTLER KİMLERDİR?


Proje hedef kitlesini 18 – 30 yaş aralığındaki kadın ve erkek sayıları mümkün olduğunca eşit dağılacak şekilde 30 Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi ve 20 Ünsped Spor ve Kültür Kulübü (STK) üyeleri oluşturacaktır. Sporun içinden gelen ve gelmeyen bireylerin dahil edilmesindeki amaç farklı durumlardaki bireyler üzerinde verilecek eğitimlerin etkisinin arttırabilmesidir. Bu sayede projenin bitiminden sonra sürdürülebilir olması adına hamleler daha kolay yapılabilecektir.


5. PROJE KAPSAMINDA KATILIMCILAR NE YAPACAKTIR?


Proje eğitici kurulu tarafından hazırlanan kısa eğitim setini tamamladıktan sonra tabii tutulacakları başarı testi ardından “Sanal Spor Gönüllüsü” sertifikası edineceklerdir. Akabinde kendi bilgi ve tecrübelerini https://www.sanalsporgonullusu.com adresi üzerinden kendilerine verilecek eğitmen bilgileri ile -programlarına uygun şekilde belirledikleri süre zarfında- hizmet ihtiyacı olan kişilere sunacaktır.


6. PROJEYE DAHİL OLUNACAK SÜRE NEDİR?


Temmuz ayında erişime açılacak eğitimlerin tamamlanması akabinde Eylül 2021 – Mart 2022 arasında kendi programlarına uygun olacak şekilde hizmet sunulması beklenmektedir.


7. PROJENİN KATILIMCIYA BEKLENEN KATKISI NEDİR?


· Ülkemizde ilk kez oluşturulmuş bir platformun öncüleri olmak

· Çevrimiçi bir spor gönüllülüğü eğitim setine ücretsiz sahip olmak

· Spor temelli bilgi ve tecrübelerini ihtiyacı olanlara aktarabilmek

· Katılımcıların sertifika ve motivasyon seti sahibi olmaları

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ALBAYIN HESABI

TAEKWONDO