ENGELLİ SPORLARI

Engelli sporları toplumun bedensel veya zihinsel engeli bulunan üyeleri tarafından yapılan sporlardır. Bu spor dallarının çoğu, mevcut spor dallarının bireylerin engeline veya branşın çeşitine göe uyarlamalarından oluşur. Bir çok spor branşının engelliler için de uyarlanmış çeşitleri vardır, engelsiz spor branşlarının kurallarının çok yakın olduğu veya çok az farkının olduğu bir çok branş vardır.


Engelsiz sporcuların profosyonel bir şekilde antrenman yaptığı gibi engelli sporcular da aktif ve profosyonel şekilde spor yapabilmektedir. Engelli sporlarından bir kaç farklı branşa değinecek olursak;


1. Tekerlekli Sandalye Tenisi


Standart tenis kortunda, özel tekerlekli sandalyeler ile yapılan bir spor dalıdır.

Klasik tenis kurallarından tek farkı tenis topunun 1 defa yerine 2 defa sekebilmesine izin verilmesidir. Bu kural servis kullanımında da geçerlidir. Topun ikinci sekişi kort dışında da olabilir.

Engelsiz teniste olduğu gibi tekerlekli sandalye tenisinde de çiftler müsabakaları vardır.


Dünyada bu spor dalının 30 yıla yakın bir geçmişi olmasına karşın, Türkiye'de 2005 Haziran ayında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu resmi olarak Tekerlekli Sandalye Tenis branşını açmıştır. Çeşitli turnuvalar düzenlenmektedir. Az sayıda kulübün bulunduğu spor dalı Türkiye'de gelişme aşamasındadır.


2. ParacanoeBir çoğumuzun daha önce bilmediği ve ilk defa öğrenceği bir branştan bahsetmek istiyorum.

Kano sporunu duymuş olabilirsiniz ancak engelli kano sporundan bahsedince ilk etapta bedensel engelliler nasıl yapıyor soruları canlanıyor ancak engelsiz spocular kadar engelli spocuların da bu branşta oldukça yetenekli olduklarını söyleyebilirim.


Engelsiz kanodan farkı nedir? Sorusuna yanıt verecek olursak hem engel derecesine göre gruplamaları mevcuttur hem de engelliler sadece 200 m yarışmaktadır. Peki bu gruplamalar nasıl oluyor?

Hem erkekler hem de kadınlar için üç farklı sınıflandırması (farklı hareket bozuklukları seviyelerine bağlı) vardır:

KL1 Bu sınıf, gövde fonksiyonu olmayan (yani sadece omuz fonksiyonu) kürekçiler içindir. Bir KL1 sınıfı paddler, ağırlıklı olarak kolları ve/veya omuzları kullanarak kuvvet uygulayabilir.

KL2 Bu sınıf, Gövde ve kollarını iyi kullanan, ancak bacaklarını sınırlı kullanan kürekçiler. Tekneyi itmek için ayak tahtasına veya koltuğa sürekli ve kontrollü kuvvet uygulayamazlar.

KL3 Bu sınıf, kürek çekmek için bacaklarını, gövdesini ve kollarını iyi kullanan ve tekneyi itmek için ayak tahtasına veya koltuğa kuvvet uygulayabilen engelli kürekçiler içindir.


Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin 2010 yılında Guangzhou, Çin'de yaptığı bir toplantı, Paralimpik programına parakano eklemeye karar verdi. Sonuç olarak, paracano, tekli kano yarışlarının yapıldığı Rio 2016 Yaz Paralimpik Oyunları'nda ilk kez sahneye çıktı. Dünya genelinde bilinmesi ve uluslarası müsabakalarda çok fazla sporcu olmasına rağmen henüz Türkiye’de engelli kanocumuz yoktur. Türkiye bedensel engelliler spor federasyonuna 2016 yılında 19.branş olarak girmiştir. Umuyoruz ki bundan sonraki süreçte her branşta daha fazla engelli sporcuyla daha fazla başarılar elde edebiliriz.


3. Oturarak Voleybol


Oturarak voleybol çoğunlukla bedensel engellilerce yapılan bir voleybol çeşidi.

10 x 6 metrelik köşegen sahada erkeklerde 1,15 m bayanlarda 1,05 metre yüksekliğindeki filelerde oynanır. Normal voleyboldan temel farkı,servis vuruşu, hücum vuruşu ve blok esnasında oyuncunun vücudunun bir bölümü, yerle temas halinde olmak zorundadır. Genellikle eksik uzuvlu veya hareket sistemine ait engelleri bulunan kişiler tarafından yapılır.

Oturarak voleybol Paralimpik Oyunları'nda uzun yıllardır oynanmaktadır. Maliyeti oldukça düşük olan bu spor dalı, Türkiye'de 2006'da bedensel engelliler sor federasyonu tarafından branş olarak tanındı. Şu anda lig kurma çalışmaları devam etmektedir.


Branş fark etmeksizin bir çok branşta engelli sporculara da yer verilmesi ve uyarlanması bir çok engelli bireyin hayallerini gerçekleştirmesinde çok önemli derece rol oynamaktadır. Bilinmeyen, duyulmayan daha bir çok engelli spor branşları mevcuttur. Engelsiz bireyler kadar göz önünde bulundurulmasa da engelli bireylerin de spor camiasına katkısı büyüktür.

SPORDA ENGEL YOKTUR.. AYŞEGÜL ZARARSIZ

111 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ALBAYIN HESABI

TAEKWONDO