ALBAYIN HESABI

Sevgi insana neler yaptırmaz ki ? Kimisi dağları deler kimisi çöllere atar kendini, bazı sevdalarsa bir kağıt kalem aldırır fakat şiir yazdırmaz hesap yaptırır. Denizci albayı olan Charles Reep 1900 yıllarında eline bir kağıt kalem alarak futbol üzerine hesaplamalar yapar. Bir kanıya varıp futbolda ortalama her dokuz şuttan birinin gol olduğunu söyler, bu söylemle futbola istatistikliği ilk sokan kişi olurken başta alay konusu olsa da şimdilerde ekranda adını sıklıkla okuduğumuz XG durumuna kadar getirir olayı. Peki neymiş bu XG? Konsantre olalım başlıyoruz.


Thiago Alcántara:“Futbol artık robotikleşti, sihirli anlara yer yok sizden sürekli koşmanız isteniyor.” Bu sözlerle futbolun içine artık yapay zekanın dahil olduğunu anlayabiliyoruz. Saha içerisinde kontrol edebildiğimiz ne varsa kontrol etmeye çalışıyor, hesaplamalar yapıyor, stratejiler üretiyoruz. Bunları yaparken de istatistikliğe ihtiyaç duyuyoruz. XG de yapay zekanın futbola kattığı istatistiklik verilerinden bir tanesi açılımı “Expected Goals” Türkçe karşılığı, gol beklentisi; anlamı ise gol şansının kalitesinin ölçümü. Bu değer nereden geliyor derseniz, üç yüz binlik şutu kenara koyuyoruz yani Messi’nin attığı şutu da İsmail Köybaşı’nın attığı şutu da yapay zeka alıyor. Buna göre ölçeklendiriyor, ölçeklendirme yaparken dikkat edilenler ise; şutun nereden çekildiği, vücudun neresiyle vurulduğu ve oyunun hangi aşamasında olduğuyla alakalıdır .Bunları dikkate alarak yapay zeka her bölgeye ayrı ayrı ölçekler veriyor.0 ile1 arasında olan bu ölçekler pozisyon sıfıra ne kadar yakınsa gol olma olasılığı o kadar düşük oluyor.

Penaltılar için sabit değer ise 0.79 yani yapay zekaya göre 100 penaltıdan 79 tanesi gol olmuş. XG geleceği gören yapay zeka değil tam tersine geçmişi çok iyi bilen, her şut ve golü tüm detaylarıyla analiz eden bir araç niteliğidir. Expected Goals hakkında yanlış bilenenler ise; çok şut atan takımın XG ortalaması yüksek çıkar. Expected Goals’e bakıp maçın normal şartlarda oluşması gereken skor bu değildi demek ve hak eden kazanmadı gibi yorumlar yapmak doğru değildir. XG kimin daha iyi futbol oynadığını göstermez, maç içerisinde çekilen bütün şutları takım bazında toplar ;ölçeklendirir ve o takımın XG değeri ortaya çıkar.

Her oyuncun bireysel XG değerleri bulunur. Maç izlerken, kaç golün var oradan? Oradan 10 kere vursan 1 i gol olur diye futbolcuya bağırdığınızda, size artık bunu bireysel XG değerleriyle kanıtlayabilir. Dikkat edilen diğer bir olay ise XG gelişmeye başladığından beri şut mesafeleri kısalmaya başladı. Bunun pek çok sebeplerini açıklayabiliriz ama en net açıklaması modern futbolun garantiyi sevmesi diyebiliriz.

Her şeye rağmen futbol bir duygu oyunu. Saha içerisini elimizden geldiğince kontrol etmeye çalışsak da o gün şans bizden yana değilse ve XG verilerini dinlemeyen bir sihirbaz sahneye çıkarsa, bütün oyun bir anda değişebilir işte bu da bence futbolun en güzel yanı sizleri o sihirbazla baş başa bırakamadan önce Sir Alex Ferguson’ın sözüne bir bakalım "İstatistik mini etek gibidir, çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez" Ne kadar plan yaparsanız yapın, hayat sürprizlerle doludur. Futbolda hayatı özetleyen en güzel oyundur .Bazen sürprizler, istatistiklerin önüne geçebilir.


SERCAN SAMET AKIN

202 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

TAEKWONDO